görüntülü sohbet
  Günün Konusu
“MOBİL ÖDEME HİZMETİ AÇILMIŞTIR.”

Mobil ödeme hizmetimiz Bayan24.com üzerinde hizmete girmiştir.Avea,Türkcell,Vodafone ile hemen VİP üyeliğniizi alın. ...

  5
 • 20.01.2017
  • Facebook ta Video Ve Resimlere Dikkat !
 • Küçük
 • Büyük
 • 1 Yorum
 • Merhabalar ;

  Artık dünya genelin de bilinmelidir ki Facebook en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitesidir. Türkiye istatistiklerin de Google yi bile geride bırakan ziyararet sayısına sahip olan Facebook, kullanılması amatör kullanıcılar tarafından bir hayli zorlaşan bi döneme girmektedir.

  Facebook virüslerinden, açıklarına kadar arasıra tedirginlik uyandıran Facebook'ta yeni moda ise reklamcılık olmuş durumda.

  Son zamanlarda bir çoğunuza olmuştur ki, siz yapmadığınız halde sizden habersiz Facebook duvarınız da birşeyler paylaşılmakta, mail kutularınıza saçma saçma mail ler gelmekte ve canınızı sıkan bir sürü şeyler ile karşılaşmaktasınız.

  Peki nedir bunların sebebi ?

  İlk olarak Facebook'ta son zamanlarda video veya resim görünümlü uygulamaların olduğunu ve sizden bazı izinler talep ettiğini görmekteyiz.

  Bir videoyu izlemek için tıkladığınızda karşınıza, uygulama izinleri penceresi çıkmaktadır, bunun sebebi ise aslen ulaşmaya çalıştığınız öyle bir gerçek video yoktur. Uygulama yapımcıları siz kullanıcıların bilgilerine erişebilmek, duvarlarınıza otomatik yazı gönderebilmek ve kişi sayısına sizlerin arkadaşlarınızıda katarak gün geçtikçe daha fazla kişiye ulaşma çabasındadırlar.

  Şimdi sizlere resimli olarak açıklamak istiyoruz, Yazımızın en altındaki resimlerde gördükleriniz şöyledir.

  Resim 1 :
  Bu resimdeki kırmızı ile işaretlenmiş alanda, videonun linkleri yazmaktadır, Linklerden de anlaşılacağı gibi "http://apps" olarak başlamaktadır ve bu aslen bir video değil Facebook Applications (Uygulama) Adresidir.
  uygulama
  Arkadaşınızın paylaşmış olarak gördüğünüz bu tür resim ve videolara tıkladığınız da karşınıza video yerine, Resim 2 deki gibi bir sayfa açılmaktadır. Tabi ki Profesyonel olmayan internet kullanıcıları ise bu sayfada "İzin Ver" linkini tıkladıklarında video açılacak sanarlar aslen işin gerçeği öyle değildir. Siz izin ver linkine tıkladığınızda bakın bu "Video görünümlü uygulama" sahiplerinin nerelere hakkı olduğuna.

  Resim 2 :
  1 - İzin İsteği : Bu başlıktada bariz açık ki sizden birşeyler için izin istemektedir.
  2 - Temel Bilgilerime Erişme : Sizden Facebook'ta kayıtlı kişisel bilgilerinize ulaşmak için izin istemektedir.
  3 - Bana E-Posta Gönderme : Sizin Facebook'ta kayıtlı olan mail adresinize ulaşabilir ve sizlere mail gönderebilmenin yanısıra toplamış olduğu mail adreslerini toplu bir şekilde reklam firmalarına satabilir.
  4 - Post to Facebook As Me : Sizin Facebook'ta yapacağınız video, resim, notlar Vb. gönderi ve paylaşımlarınıza erişebilme izini.
  5 - Verilerime İstediği Zaman Erişebilme : İşin can alıcı noktası budur, çünkü siz bu uygulamaya izin ver dediğinizde zaten kullanabileceğiniz bir uygulama ortada olmadığı için, siz uygulama kullanıcısı olmasanız bile istediği zaman verilerinize erişebilme izini istemektedir.

  Peki siz bu video görünümlü uygulamaya "İzin Ver" dediğiniz de ne olacak merak ediyormusunuz ?

  Sizin arkadaşınızın yapmış olduğu bu sahte videolar otomatik olarak sizin tarafınızdan da paylaşılacaktır ve bunları arkadaşlarınız sizin paylaştığınızı düşünerek aynı şekilde bu uygulamaya arkadaşlarınızda katılacaktır. Bir süre sonra Facebook'ta tonlarca bu şekilde sahte paylaşımlar çoğalıp gerçek paylaşımlarınızdan daha çok yerini bunlar alacaktır.

  Arkadaşlaırnızın da Arkadaşları derken zaman içerisinde reklam firmalarının elinde o kadar çok ve öyle bilgiler toplanacak ki, mail kutularınıza gelen reklam maillerinden bıkar hale geleceksiniz.

  NOT : Yalnızca video değil resim ve haber gibi paylaşımlarda da aynı düzenbazlık yapılmaktadır. Eğer Facebook 'ta "Resim - Video - Yazı Haber" Gibi içeriklere erişmeye çalıştığınızda bu izin isteme sayfası karşınıza çıkıyorsa "Kesinlikle" izin vermeyiniz.

  Bu konuyu arkadaşlarınıza da bildirerek bu duruma karşı bilgili olmalarını sağlayabilirsiniz.

  Keyifli Faceler Dileriz.

   Resim 1 - Video Görünümlü Uygulama
   Resim 2 - Facebook Uygulama İzinleri
 • 8,925 kez okundu.
 • Yorum Yap
   YORUMLAR
 • 1 Yorum
 • mhurad_19
  11.12.2012 14:47:46

  facen mi var derdin var arkadaş :D

  Hata : Yorum yazabilmek için üye girisi yapmalisiniz.

  Kayit Ol veya Giris Yap

  Tesekkürler : Yorumunuz yöneticilerimiz tarafindan kontrol edildikten sonra yayinlanacaktir.
   AŞAĞIDAKİ KONULAR İLGİNİZİ ÇEKER Mİ ?
 • Mum İzini Çıkartmak İçin 3,594 kez okundu. 0 yorum
 • Çiçekleriniz İçin Pratik Bilgiler ! 6,216 kez okundu. 0 yorum
 • Temizlik Yaparken Uygulanabilecek Püf Noktalar 6,824 kez okundu. 0 yorum
 • Baharda Ev Yenileme Taktikleri 3,584 kez okundu. 0 yorum
 • Güzellik Ve Yaşam İçin Faydalı Bilgiler 6,059 kez okundu. 0 yorum
  • ekobilet
 • Chat & Sohbet

  Bayan24 sohbet sayfalarin da onlarca üye keyifle vakit geçiriyor, sende aramiza katilmak ister misin ?

  Sohbete giris için tiklayiniz.
 • Bu web sitesi, 18 yasindan küçükler için sakincali olabilecek içerikler barindirir. Çikis yapmadiginiz taktirde, 18 yasindan büyük oldugunuzu beyan etmis sayilirsiniz ...

  Copyright 2009 - 2016 Bayan24.com - Her hakki saklidir.

  Coral Software Trading Ltd & Standard Building C, N:7, De BrockDorff Street, Msida, MSD1421, Malta