görüntülü sohbet
  Günün Konusu
“MOBİL ÖDEME HİZMETİ AÇILMIŞTIR.”

Mobil ödeme hizmetimiz Bayan24.com üzerinde hizmete girmiştir.Avea,Türkcell,Vodafone ile hemen VİP üyeliğniizi alın. ...

  5
 • 20.01.2017
  • Yavru Kediler Nasıl Beslenmeli ?
 • Küçük
 • Büyük
 • 0 Yorum
 • Yeni Doğan Yavruların Beslenmesi :

  Doğumdan sonra annenin memelerinden salgılanan ilk süte kolostrum (ağız sütü) adı verilir. Kolostrum içerdiği antikorlar ve diğer immun maddeleri ile immun sistemi henüz gelişmemiş yavru kedilerin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Bu koruyucu maddeler sadece ilk 24 saat içerisinde yavrunun barsaklarından emilebildiğinden, doğumdan hemen sonra anne tarafından emzirilmeleri gelecek günler için büyük önem taşımaktadır.

  Doğumdan sonraki 24 – 72 saat içerisinde kolostrum normal süte dönüşür. Yavrular ilk 3 – 4 hafta boyunca, günde minimum 4 ya da 6 kez emzirilmelidir. 4 haftalığa ulaşıncaya kadar anne sütü normal gelişim için yeterlidir. Ancak doğum sonrası herhangi bir nedenle anne sütü sağlanamıyorsa o zaman beslenme dışardan karşılanmalıdır. Bunun için hemen hemen anne sütüne yakın biyolojik yararlılık sağlayan hazır yavru kedi süt tozları vardır. Bunların kullanılması yavrunun sağlıklı gelişimini sağlayacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey anne olmadığı için yavrunun dışkısı, idrarı takip edilmeli ve varsa gazı giderilmelidir.

   
   8 Hafta – 12 Ay Arası Beslenme ;
  Yavruların 6-8 haftalık yaşa ulaştıklarında tamamen sütten kesilmiş olmalıdır ve gelişmeleri için uygun, tam ve dengeli bir mama ile beslemeye alıştırılmalıdır. Bu mamalar yavrunun tüm ihtiyacını karşılayacak biçimde olmalıdır. Sık sık, azar azar verilmeli yine dışkı kontrolü yapılmalı, ishal veya kabızlık gibi sorunlar derhal çözülmelidir. Sütten keserken ilk verilecek mamanın lapa tarzında yumuşak olması gerekmektedir. Aksi taktirde yavrular kabız olabilir. Mamalara geçişle beraber temiz ve taze içme suyu sürekli olarak önünde bulundurulmalıdır.

  Yavrular yetişkin olana kadar geçen süre içinde beslenme çok büyük önem taşır ve bu nedenle kedinize vereceğiniz mamanın özenle seçilmiş olması gerekmektedir. Yavru kediler erişkinlere oranla üç kat daha fazla enerji ihtiyacına ve besine ihtiyaç duymaktadır. Fakat küçük ağız, diş ve mide yapıları aldıkları ve sindirdikleri gıdanın miktarını büyük oranda kısıtlamaktadır. Bu nedenle yavru kedilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek sindirilebilirliğe sahip mamalar ile beslenmeleri faydalı olacaktır.

  Yavrular 6 aylık olana kadar günlük mama miktarı  3-4 öğüne, 6 - 12 aylık süre içinde de günlük mama miktarı 2 öğüne bölünerek verilmelidir. Zamanla büyüme takip edilerek günlük mama miktarı büyüme ile orantılı olarak arttırılmalıdır.
  Çeşitli nedenlerden ötürü, yavruların sadece kendileri için hazırlamış olan mamalarla beslenmesi önerilmektedir. Örneğin; yavrular yetişkinlere nazaran daha fazla protein değerine ve aminoasitlerden taurin’e gereksinim duyarlar. Yavrunun diyetindeki taurin yetersizliği, yavrunun görüşünde zayıflıklara neden olacaktır.

  Normal sağlıklı yavrular, tam ve dengeli mama ile beslendiklerinde, vitamin ve minerallerle gıdasının desteklenmesine gerek duyulmayacaktır. Yapılan ilavaler, mamanın dengesini bozabileceği gibi fazla miktarda olduklarında zarar verici de olabilir.

  Islatılmış mama veya konserve mamanın oda sıcaklığında uzun süre bırakılması bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle yarım saat içinde tüketilmeyen mamalar uzaklaştırılmalı ve atılmalıdır. 

 • 18,518 kez okundu.
 • Yorum Yap
   YORUMLAR
 • 0 Yorum
 • Konuya ait kayitli yorum bulunamadi, ilk olabilirsin.
  Hata : Yorum yazabilmek için üye girisi yapmalisiniz.

  Kayit Ol veya Giris Yap

  Tesekkürler : Yorumunuz yöneticilerimiz tarafindan kontrol edildikten sonra yayinlanacaktir.
   AŞAĞIDAKİ KONULAR İLGİNİZİ ÇEKER Mİ ?
 • Hangi Hayvanı Beslemeliyim Diyorsanız ? 12,012 kez okundu. 0 yorum
 • Köpek Almadan Önce Bilmeniz Gerekeler ! 14,923 kez okundu. 0 yorum
 • Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler ! 25,998 kez okundu. 0 yorum
 • Kuş Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler ! 12,795 kez okundu. 1 yorum
 • iGuana Hakkında Kısa, Genel Bilgiler ! 6,952 kez okundu. 0 yorum
  • ekobilet
 • Chat & Sohbet

  Bayan24 sohbet sayfalarin da onlarca üye keyifle vakit geçiriyor, sende aramiza katilmak ister misin ?

  Sohbete giris için tiklayiniz.
 • Bu web sitesi, 18 yasindan küçükler için sakincali olabilecek içerikler barindirir. Çikis yapmadiginiz taktirde, 18 yasindan büyük oldugunuzu beyan etmis sayilirsiniz ...

  Copyright 2009 - 2016 Bayan24.com - Her hakki saklidir.

  Coral Software Trading Ltd & Standard Building C, N:7, De BrockDorff Street, Msida, MSD1421, Malta